Užitečné tipy a rady

VÝBĚR OBKLADU

V současné době jsou všechny naše obklady vyrobené z betonu a mají tak universální použití při dekoracích v exteriéru i interiéru. Některé druhy jsou navíc odlehčované liaporem, přidávaným do betonové směsi. Kritérium výběru je tedy čistě designové. Umělý kámen, jak se také někdy tyto obklady nazývají, je plně mrazuvzdorný a nevadí mu ani teploty na povrchu krbových obezdívek.

VÝPOČET MNOŽSTVÍ OBKLADU

Potřebné množství obkladu spočítáte jednoduše na m2 tak, že vynásobíte výšku a šířku plochy v běžných metrech a odečtete plochu otvorů, tj. dveří, oken apod. Při výpočtu členitější plochy doporučujeme pořídit si náčrtek a plochu rozdělit na ucelené pravoúhlé tvary. Výsledným součtem pak dostanete potřebné metry čtverečné. U aplikací, kde budete chtít použít rohovky, pak jejich plochu můžete odečíst od celkové plochy, příp. tento rozdíl nechat jako rezervu na příp. prořez, kterému se u většiny aplikací nevyhnete. Výsledné m2 je pak třeba vydělit a zaokrouhlit směrem nahoru na celá balení, která mohou být různá. Prořez záleží na členitosti plochy a druhu použitého obkladu, obecně se však uvádí 10%.

ROHOVKY ANO ČI NE?

Použití rohovek se doporučuje všude tam, kde chcete mít krásný, čistý a přirozený detail rohu, bez viditelné spáry či hladké hrany rovného obkladu. U některých produktů, se rohovky vyrábějí ze dvou dílů se zet zámkem a pohledovými boky, které se složí dohromady. To umožňuje aplikaci i na rohy, které jsou mírně mimo 90°.

Rohovky se počítají na běžné metry, tzn. rohovky naskládané na sebe do výšky obkládaného rohu.

Roh lze také v některých případech, řešit tzv. „kamenickým rohem“, kdy rovný obklad rozpůlíme a řezané kraje dále seřízneme na 45°. V interiéru se dá spárka mezi takto upraveným obkladem dále retušovat např. akrylovým tmelem a namíchanou barvou vhodnou na beton.

DĚLENÍ OBKLADU

K dělení obkladu lze použít klasická úhlová bruska (flexa) s diamantovým kotoučem na beton. Při řezání vzniká velké množství prachu, proto doporučujeme řezat venku. Neřezat obklady pod vodou, aby prach neulpěl v pórech obkladu! Takto uřízlý kus doporučujeme nejprve ofoukat tlakovým vzduchem. V řezu obkladu je vidět kamenivo betonu, příp. u odlehčovaných obkladů, tmavé kuličky liaporu. Proto řezy směřujeme ke zdi, kde nebudou vidět, příp. schováme přiražením k vyššímu kameni. U spárovaných obkladů pak lze řez maskovat spárovací hmotou. U nelehčených obkladů, cihliček a nepravidelných kamenů, kde není potřeba rovný hladký řez, se osvědčilo pouze naříznout obklad zezadu kotoučem a následně kámen zlomit. Zlom působí přirozeněji a má stejnou barvu jako neřezaný kámen.

POUŽITÍ OBKLADU V KOUPELNĚ A KUCHYNI

Obklady jsou vyrobeny z betonu a nejsou nikterak glazovány. Mají tedy určitou nasákavost, kterou je možno zamezit vhodnou hydrofobní impregnací. Ta umožňuje vlhké čištění obkladu. Avšak povrch kamene zůstává nadále drsný a vysoce plastický, což samozřejmě ztěžuje údržbu. Z tohoto důvodu doporučujeme používat obklady spíše v místech, kde nehrozí jejich znečištění odstřikující vodou, mastnotou, špínou apod.

SPÁROVÁNÍ OBKLADU

Obklady, které je potřeba vyspárovat (např. cihličky a některé druhy kamenů), spárujeme vhodnou spárovací hmotou na širokou spáru (naleznete v příslušenství). Spárování lze provádět dvěma základními způsoby, buď tzv. suchou metodou, kdy se spárovací hmota namíchá v polosuché konsistenci a vmačkává z přiloženého hladítka do spáry pomocí spárovací špachtličky, nebo tzv. mokrou metodou, kdy se použije spárovací rukáv. Do rukávu namícháme hmotu v konsistenci šlehačkového krému, tak aby šla dobře vymačkávat, ale zároveň nevykapávala z rukávu. Hrdlo rukávu zatočíme a vpravujeme hmotu do spáry tlakem ruky (cukrářské zdobení). Po mírném zavadnutí hmotu tlakem zahladíme spárovací špachtličkou. Po nějaké době, když hmota již prakticky nemaže, přehladíme celé dílo smetáčkem, kdy se ometou zbytky hmoty a dohladí stopy od spárovací špatchtle. Do spárovací hmoty již poté nepřimícháváme žádnou vodu, neředíme ji, voda způsobuje zesvětlání odstínu, což je pak v ploše vidět. Lepší je hmotu vysypat z rukávu zpět do kyblíku a znovu promíchat míchadlem, aby se konzistence oživila.

Více o aplikaci obkladů naleznete v Návodu k montáži. Návod na aplikaci obkladů na zateplovací systémy naleznete zde.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.