UŽITEČNÉ TIPY A RADY

VÝBĚR OBKLADU

V současné době jsou všechny naše obklady vyrobené z betonu a mají tak universální použití při dekoracích v exteriéru i interiéru. Některé druhy jsou navíc odlehčované liaporem, přidávaným do betonové směsi. Kritérium výběru je tedy čistě designové. Umělý kámen, jak se také někdy tyto obklady nazývají, je plně mrazuvzdorný a nevadí mu ani teploty na povrchu krbových obezdívek.

VÝPOČET MNOŽSTVÍ OBKLADU

Potřebné množství obkladu spočítáte jednoduše na m2, tak že vynásobíte výšku a šířku plochy v běžných metrech a odečtete plochu otvorů, tj. dveří, oken apod. Při výpočtu členitější plochy doporučujeme pořídit si náčrtek a plochu rozdělit na ucelené pravoúhlé tvary. Výsledným součtem pak dostanete potřebné metry čtverečné. U aplikací, kde budete chtít použít rohovky, pak jejich plochu můžete odečíst od celkové plochy, příp. tento rozdíl nechat jako rezervu na příp. prořez, kterému se u většiny aplikací nevyhnete. Výsledné m2 je pak třeba vydělit a zaokrouhlit směrem nahoru na celá balení, která mohou být různá. Prořez záleží na členitosti plochy a druhu použitého obkladu, obecně se však uvádí 10%.

ROHOVKY ANO ČI NE?

Použití rohovek se doporučuje všude tam, kde chcete mít krásný, čistý a přirozený detail rohu, bez viditelné spáry či hladké hrany rovného obkladu. U některých produktů, se rohovky vyrábějí ze dvou dílů se zet zámkem a pohledovými boky, které se složí dohromady. To umožňuje aplikaci i na rohy, které jsou mírně mimo 90°.

Rohovky se počítají na běžné metry, tzn. rohovky naskládané na sebe do výšky obkládaného rohu.

Roh lze také v některých případech, řešit tzv. „kamenickým rohem“, kdy rovný obklad rozpůlíme a řezané kraje dále seřízneme na 45°. V interiéru se dá spárka mezi takto upraveným obkladem dále retušovat např. akrylovým tmelem a namíchanou barvou vhodnou na beton.

DĚLENÍ OBKLADU

K dělení obkladu lze použít klasická úhlová bruska (flexa) s diamantovým kotoučem na beton. Při řezání vzniká velké množství prachu, proto doporučujeme řezat venku. Neřezat obklady pod vodou, aby prach neulpěl v pórech obkladu! Takto uřízlý kus doporučujeme nejprve ofoukat tlakovým vzduchem. V řezu obkladu je vidět kamenivo betonu, příp. u odlehčovaných obkladů, tmavé kuličky liaporu. Proto řezy směřujeme ke zdi, kde nebudou vidět, příp. schováme přiražením k vyššímu kameni. U spárovaných obkladů pak lze řez maskovat spárovací hmotou. U nelehčených obkladů, cihliček a nepravidelných kamenů, kde není potřeba rovný hladký řez, se osvědčilo pouze naříznout obklad zezadu kotoučem a následně kámen zlomit. Zlom působí přirozeněji a má stejnou barvu jako neřezaný kámen.

POUŽITÍ OBKLADU V KOUPELNĚ A KUCHYNI

Obklady jsou vyrobeny z betonu a nejsou nikterak glazovány. Mají tedy určitou nasákavost, kterou je možno zamezit vhodnou hydrofobní impregnací. Ta umožňuje vlhké čištění obkladu. Avšak povrch kamene zůstává nadále drsný a vysoce plastický, což samozřejmě ztěžuje údržbu. Z tohoto důvodu doporučujeme používat obklady spíše v místech, kde nehrozí jejich znečištění odstřikující vodou, mastnotou, špínou apod.

Více o aplikaci obkladů naleznete v Návodu k montáži. Návod na aplikaci obkladů na zateplovací systémy naleznete zde.